Slujbă arhierească la parohia „Buna Vestire” din SloboziaNoutati
15-01-2017 12:45
Duminică, 15ianuarie 2017, la biserica din lemn – monument istoric din municipiul Slobozia,Sfânta Liturghie a fost oficiată de Întâistătătorul Episcopiei Sloboziei şiCălăraşilor, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu.

Sub protiaPreasfinției Sale au slujit preacuviosul părinte Arhimandrit Rafail, vicareparhial, preacucernicii părinți consilieri Daniel – Florin Enașcu, FlorinIonescu, Nicușor – Silviu Dascălu și Marius Gabriel Purcărea, preacucernicul părinte Ionuț Butu, Protopopde Slobozia, preoți şi diaconi.

În cuvântul deînvăţătură Preasfinţia Sa a vorbit credincioşilor despre vindecarea celor zeceleproși, despre virtutea recunoștinței, despre mulțumirea pe care creștiniisunt chemați să o aducă lui Dumnezeu pentru toate darurile primite, pentrupermanenta purtare de grijă pe care o arată Creatorul nostru.

La sfârșitulslujbei a binecuvântat credincioşii prezenți la Sfânta Liturghie.