Taina Sfântului Maslu şi Taina Sfintei Spovedanii sau despre vindecarea sufletească şi trupească

La început de florar, de ziua sfinţilor mucenici Pelaghia şi Valerian (5 mai), cercul pastoral al preoţilor din Slobozia s-a reunit la parohia Buna Vestire.

Ca de obicei, acţiunea a fost deschisă prinTaina Sfântului Maslu, slujbă oficiată de 18 slujitori de la parohiile din oraşul nostru, protos fiind preacucernicul părinte Nedelcu Nicolae, preşedintele cercului pastoral.

Tema catehetică aleasă, „Despre Taina Sfintei Spovedanii”, a fost susţinută de către părintele Pantazi Florentin, de la parohia Slobozia Nouă.

Din cuvântul preacucerniciei sale, cei prezenţi, au aflat care sunt condiţiile unei mărturisiri bine primite înaintea lui Dumnezeu şi au redescoperit argumentele scripturistice şi patristice care susţin efectul taumaturgic al acestei Sfinte Taine.

Credincioşii, prezenţi într-un număr considerabil, s-au bucurat de un nou prilej de comuniune şi rugăciune şi au fost invitaţi să participe la următoarea întâlnire pastorală, în data de 18 iunie la capela spitalului judeţean.

A consemnat preot Stanciu Dragoş
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...