Hramul Bisericii „Buna Vestire” din Slobozia

Luni, 25 martie 2013, când Biserica Ortodoxă Română prăznuieşte Buna Vestire, biserica din lemn – monument istoric din municipiul Slobozia şi-a sărbătorit hramul.

Sfânta Liturghie a fost oficiată de Întâistătătorul Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi. Răspunsurile la strană au fost date de un grup de elevi ai Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Slobozia.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a vorbit credincioşilor prezenţi la hramul bisericii despre praznicul Bunei Vestiri, despre darul şi binecuvântarea întrupări Mântuitorului Iisus Hristos, despre acest binecuvântat popas duhovnicesc în călătoria noastră spirituală din Sfântul şi Marele Post.

Cu această ocazie Întâistătătorul Eparhiei noastre a vizitat la Muzeul Național al Agriculturii expoziţia „Din bucătăria de odinioară”.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...